+8615824687445
Casa / Coneixement / Detalls

Dec 19, 2025

Placa d'acer SA612/A612: quins són els seus graus equivalents

Placa d'acer SA612 / ASTM A612és un acer al carboni-d'alta resistència desenvolupat específicament per arecipients a pressió soldats que funcionen a temperatures mitjanes i baixes. A causa de l'abastament global i els projectes internacionals, els clients sovint preguntenqualificacions equivalentsen estàndards europeus, xinesos i altres internacionals. Aquest article ofereix una comparació tècnica clara per ajudar amb la selecció de materials.

 

Equivalents nord-americans

 

 

SA516 Gr. 70(ASME) - L'equivalent nord-americà més comú, tot i que SA612 té una millor resistència a baixa-temperatura

A537 Classe 2(ASTM) - Força similar, però SA612 ofereix un millor rendiment a baixa-temperatura i un cost més baix

UNS K02103- Designació del sistema de numeració unificat per a SA612

 

Equivalents europeus

 

 

Estàndard Grau Nivell d'equivalència
EN 10028-2 P355GH Parcial / Més propera
EN 10028-3 P355NL1 / P355NL2 Condicional

 

Explicació:

P355GHté un semblantnivell de resistència a la fluència (superior o igual a 355 MPa)però està dissenyat principalment perservei de-temperatura elevada.

P355NL1 / NL2emfatitzartenacitat a l'impacte a baixa-temperatura, que difereix de l'enfocament de disseny d'alta-resistència del SA612.

 

👉 Hi hacap equivalent directe a ENa SA612. La substitució requereix l'aprovació d'enginyer.

 

Equivalents xinesos

 

 

Q345R-NL(GB/T 713) - Equivalent xinès oficial per a aplicacions de recipients a pressió de baixa-temperatura

16MnDR- Grau de xinès alternatiu amb propietats similars

 

Equivalents japonesos

 

 

JIS G3126- Estàndard japonès per a plaques de recipients a pressió amb servei a baixa-temperatura, similar a SA612

SPV355- Acer del recipient a pressió japonès amb una resistència comparable

 

Altres equivalents internacionals

 

 

AS 3503-2002- Equivalent estàndard australià

GOST 19281-89- Estàndard rus amb propietats similars

ISO 9328-2- Estàndard internacional amb qualificacions comparables a SA612

 

Comparació de propietats clau (valors típics)

 

 

Grau Límit de rendiment (MPa) Resistència a la tracció (MPa) Focus de disseny
SA612 / A612 Major o igual a 345 560–725 Placa més fina i d'alta resistència
P355GH Major o igual a 355 490–630 Servei d'-alta temperatura
Q345R Major o igual a 345 510–640 Recipients a pressió general
SPV355 Major o igual a 355 490–610 Recipients a pressió

 

Conclusió

Hi hacap nota 100% equivalentaSA612 / A612en altres estàndards. Les alternatives més properes inclouenEN P355GH, GB Q345R, iJIS SPV355, però cadascun té intencions de disseny diferents.

Per als projectes de recipients a pressió ASME,SA612 segueix sent l'opció preferida i més segura.

 

ACER GNEEsubministra plaques d'acer SA612/A612 amb:

  • CompletMTC conforme-ASME
  • Mida i gruix personalitzats
  • Suport tècnic per a la comparació i substitució de notes

 

Sol·licita un pressupost

 

GNEE Steel també subministra una varietat de calderes i plaques d'acer per recipients a pressió, com ara A204 Grau B, A515 Grau 70, A537 Classe 1, SA387 Grau 11 Classe 1, P265GH, S537 Classe 2, P355Q, P275N, P355QN, etc. tipus de plaques d'acer, podeu trucar a la línia directa de consulta a +8615824687445 o enviar un correu electrònic aru@gneesteelgroup.com. Us convidem a consultar-nos i estem molt disposats a respondre les vostres preguntes.

 SA 612 Material

 SA 612 Material

PMF

Què és el material SA 612?

Placa d'acer al carboni-manganès-silici

SA612 és una placa d'acer al silici al carboni-manganès-que està fabricada per a recipients a pressió soldats. El seu gra fi fa que sigui adequat per al seu ús en serveis de temperatura moderada i baixa on la resistència a l'impacte és important.

Quina és la composició d'ASTM A612?

La placa d'acer ASTM A612 és una placa d'acer d'alta-aliatge de baixa-resistencia (HSLA) dissenyada per a recipients a pressió soldats. Té una composició nominal de carboni, manganès, fòsfor, sofre, silici, níquel, crom, molibdè i coure.

Què és l'acer A612?

L'especificació ASTM A612 és l'especificació estàndard per a plaques de recipients a pressió, acer al carboni, alta resistència, per a un servei de temperatura moderada i baixa. ASTM A612 inclou plaques d'acer al silici al carboni-manganès- destinades a utilitzar-se en recipients a pressió soldats per a un servei a temperatures moderades i baixes.

Les plaques d'acer SA612 i A612 són el mateix producte? Quines són les diferències bàsiques?

Són el mateix tipus de placa d'acer. ASTM A612 és l'estàndard de material, mentre que ASME SA612 és la designació assignada després que ASTM A612 s'incorporés al codi de calderes i recipients a pressió ASME, específicament per a la fabricació d'equips de pressió-.

Quins són els estàndards executius per a les plaques d'acer SA612/A612? Hi ha diferències entre les versions ASTM i ASME?

Els estàndards executius són ASTM A612/A612M i ASME SA612. No hi ha diferències substancials en composició química i propietats mecàniques entre les dues versions; l'única variació rau en els sistemes de codi aplicables.

Quins són els graus equivalents de SA612/A612 a les normes xineses i europees? Es poden utilitzar com a substituts directes?

Els graus equivalents aproximats comuns inclouen EN P355GH, DIN 1.0473 i GB Q345R. Tanmateix, no es poden utilitzar com a equivalents directes. La seva idoneïtat s'ha de confirmar d'acord amb les especificacions de disseny i els requisits d'aprovació.

Quina és la resistència a la fluència i la resistència a la tracció de SA612/A612? Varien amb diferents gruixos?

El límit elàstic mínim de SA612 és d'aproximadament 260 MPa i la seva resistència a la tracció oscil·la entre 485 i 620 MPa. A mesura que augmenta el gruix, el límit elàstic mínim admissible pot disminuir lleugerament.

Quins són els requisits d'energia d'impacte de baixa-temperatura per a SA612/A612? Els requisits són coherents a -40 graus i -45 graus?

Els estàndards solen requerir proves d'impacte a -40 graus, mentre que les proves a -45 graus no són obligatòries. Si un projecte especifica proves de -45 graus, s'han de realitzar proves d'impacte addicionals i definir-les clarament a l'acord tècnic.

Quines són les temperatures de servei mínimes i màximes per a SA612/A612?

La temperatura mínima de servei recomanada és d'aproximadament -40 graus, i la temperatura màxima de funcionament generalment és d'uns 400 graus, depenent de les especificacions de disseny i del mitjà de servei.

Quin és l'equivalent de carboni d'ASME SA612? És necessari un preescalfament per a la soldadura?

L'equivalent de carboni sol estar al voltant de 0,42–0,45. Es recomana el preescalfament a 50-120 graus per soldar plaques mitjanes i gruixudes. Els materials de soldadura que s'utilitzen habitualment inclouen elèctrodes de baix-hidrogen, com ara E7018 i E7016.

Quin és el rang de gruix de rutina de SA612/A612 i quin és el gruix màxim personalitzable?

El rang de gruix habitual és de 6 a 100 mm. Algunes fàbriques d'acer poden proporcionar gruixos personalitzats de fins a 150 mm, subjecte a la confirmació de les seves capacitats de laminació i tractament tèrmic.

Quines són les condicions de lliurament habituals per a SA612/A612?

Les condicions de lliurament habituals inclouen com a-enrotllat (AR), normalitzat (N) i normalitzat + temperat (N+T), sent la condició normalitzada la més utilitzada.

Quina és la maquinabilitat de SA612? És propens a trencar-se?

SA612 presenta un excel·lent rendiment de tall i flexió. Quan es processa amb tècniques adequades i preescalfament, no és propens a trencar-se.

Què és més adequat per a aplicacions de baixa-temperatura: SA612 o SA516 Gr.70?

SA612 ofereix un rendiment integral més estable en plaques gruixudes i condicions de treball d'alt-estrès, mentre que SA516 Gr.70 ofereix una millor rendibilitat-en condicions de funcionament convencionals.

Es pot utilitzar el Q345R com a substitut de SA612?

El Q345R es pot utilitzar com a substitut en algunes condicions laborals per a projectes que no són-ASME. No obstant això, no es recomana la substitució per a projectes o escenaris d'exportació en què les especificacions exigeixen explícitament SA612.

Quines són les diferències entre SA612 i SA537 Cl.2?

El SA537 Cl.2 té una resistència més alta i un rendiment a baixa -temperatura, però té un cost significativament més elevat que el SA612. És adequat per a condicions de funcionament més severes.

La placa del vaixell SA612 és adequada per a tancs d'emmagatzematge de GNL?

El SA612 no es recomana per als tancs d'emmagatzematge primaris de GNL que funcionen a -162 graus , però es pot utilitzar en sistemes auxiliars de GNL o en vaixells de temperatura mitjana-baixa.

Quina és la resistència a l'esquerdat induïda per l'hidrogen-(HIC) de les plaques d'acer SA612?

L'estàndard SA612 no exigeix ​​requisits de resistència HIC. Per a aplicacions que incloguin medis que contenen sofre-, s'han d'utilitzar plaques SA612 de baix-sofre i baix-fòsfor personalitzades, acompanyades de proves HIC.

 

Una altra placa d'acer de GNEE
Nom Material Especificació (mm) Tones Observació
Placa d'acer revestida P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316,
A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304,
A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L,
A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304
,A516Gr70+410,A516Gr70+904L
2-300 mm (placa de base), 1-50 mm (placa composta) / UT, AR, TMCP. Normalitzat, temperat i temperat, prova de direcció Z, prova d'impacte Charpy V-Notch TestThe Third Party Test, recobert o granallat i pintura.
Baix aliatge Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo 6 - 350 5788.56 Normalització, temperat, laminació controlada, laminació en calent, laminació en calent, 1a inspecció, 2a inspecció, 3a inspecció
Placa del recipient a pressió A204 Grau B, A515 Grau 70, A537 Classe 1, SA387 Grau 11 Classe 1, P265GH, S537 Classe 2, P355Q, P275N, P355N, P690Q, Q345R, 3 - 300 8650 Normalització, temperat, laminació controlada, laminació en calent, laminació en calent, 1a inspecció, 2a inspecció, 3a inspecció
Placa-d'alta resistència A514 Grau F, A572 Grau 50, A588 Grau A, S355JR, S690Q, SS400, S690QL, Q345B, Q345E 8 - 120 3086.352 Apagat i temperat
Placa-resistent al desgast NM360, NM400, NM450, NM500 6 - 150 3866.297 Apagat i temperat
Placa de vaixell ABS AH32, ABS DH32, ABS EH32, ABS FH36, ASTM A131 A,
ASTM A131 EH32,ASTM A131 AH36,CCS A,CCS AH32,LR AH32,
DNV A36, BV AH32
8 - 200 2853.621 Laminació en calent, normalitzada, laminació controlada en calent, apagada i temperada + duresa i fragilitat

Potser també t'agrada

Enviar missatge