
Quina norma ASTM s'aplica a l'acer inoxidable 304
L'acer inoxidable 304 no té una norma ASTM uniforme; en canvi, diferents estàndards cobreixen el seu ús en diferents tipus de productes. Els estàndards comuns inclouen ASTM A240 (per a làmines, tires i cintes utilitzades en recipients a pressió/aplicacions generals), ASTM A276 (varetes/seccions) i ASTM A312 (tubes sense soldadura/soldades). També hi ha estàndards ASME rellevants com SA240, SA276 i SA312, que garanteixen que la seva composició química i propietats mecàniques compleixin els requisits per a aplicacions generals, canonades i estructures d'edificis.
Quins estàndards hi ha per a l'acer inoxidable tipus 304?
L'acer inoxidable tipus 304 és el tipus d'acer inoxidable més comú i utilitzat. De vegades encara es diu acer inoxidable 18/8, nom derivat de la seva composició nominal: 18% de crom i 8% de níquel. L'acer inoxidable tipus 304 és un acer inoxidable austenític i es pot embutir profundament.

L'acer inoxidable 304 - és un acer inoxidable austenític versàtil que té una excel·lent resistència a la corrosió, una bona conformabilitat, soldabilitat i resistència a la calor. Presenta un rendiment estable en condicions atmosfèriques moderades, aigua dolça i diversos ambients químics. S'utilitza àmpliament en estris de cuina, carcasses d'electrodomèstics, decoració arquitectònica, equips de processament d'aliments i components mecànics generals. Aquest és el grau més comú i econòmic d'acer inoxidable, però no és adequat per a entorns alts en clorur o altament corrosius.
Composició química de l'acer inoxidable 304
| Element (% pes) | 304 (S30400) | 304L (S30403) | 304H (S30409) | Finalitat i influència en les propietats |
|---|---|---|---|---|
| Crom | 18.0–20.0 | 18.0–20.0 | 18.0–20.0 | Forma una pel·lícula passiva - l'element principal que proporciona resistència a la corrosió |
| Níquel | 8,0–10,5 | 8,0–12,0 | 8,0–10,5 | Estabilitza l'austenita; proporciona una bona conformabilitat i viscositat |
| Carboni | Menor o igual a 0,08 | Menor o igual a 0,030 | 0,04–0,10 | Definició de la diferència entre marques (vegeu més amunt) |
| Manganès | Menor o igual a 2,0 | Menor o igual a 2,0 | Menor o igual a 2,0 | Proporciona desoxidació del metall i bona deformabilitat en calent |
| Silici | Menor o igual a 1,0 | Menor o igual a 1,0 | Menor o igual a 1,0 | Desoxida el metall; influeix en la formació d'escala a temperatures elevades |
| Fòsfor/Sofre | Menor o igual a 0,045 / Menor o igual a 0,030 | Menor o igual a 0,045 / Menor o igual a 0,030 | Menor o igual a 0,045 / Menor o igual a 0,030 | Additius controlats per controlar la deformabilitat en calent |
| Nitrogen | Menor o igual a 0,10 | Menor o igual a 0,10 | Menor o igual a 0,10 | Enforteix la matriu metàl·lica; manté un equilibri entre força i ductilitat |
Propietats mecàniques de l'acer inoxidable 304
| Indicador de propietat | Marc 304 | Valor pràctic del paràmetre |
|---|---|---|
| Resistència a la tracció | Superior o igual a 515 MPa (75 ksi) | Paràmetre bàsic per calcular peces sota pressió; Les tensions admissibles segons el codi ASME VIII es calculen en funció d'això |
| Límit elàstic a l'allargament permanent 0,2% | Superior o igual a 205 MPa (30 ksi) | Determina les deflexions màximes permeses quan s'utilitza en estructures portants |
| Elongació (longitud calibre 50 mm / 2 polzades) | Superior o igual al 40% | Determina la ductilitat durant l'emmotllament i en zones soldades; paràmetre crític per als graus d'embutició profunda |
| Duresa Brinell | Menor o igual a 201 HBW | Paràmetre de control d'acceptació de la producció; correlaciona amb la resistència a la tracció |
Propietats físiques de l'acer inoxidable 304
| Propietat | Significat | Nota |
|---|---|---|
| Densitat | 7,93 g/cm³ (7930 kg/m³) | S'utilitza per calcular el pes i els costos de transport |
| Interval de fusió | ~1400–1450 graus | Aquesta no és la temperatura de funcionament, és el rang de fusió |
| Coeficient d'expansió tèrmica lineal (20-100 graus) | ~17,2 × 10⁻⁶ /K | Es té en compte a l'hora d'ajustar peces i dissenyar connexions bimetàl·liques |
| Mòdul d'elasticitat de Young | ~193 GPa | Determina la duresa d'un material a temperatura ambient |
| Coeficient de conductivitat tèrmica (a 100 graus) | ~16,2 W/(m K) | Més baix que l'acer al carboni; cal controlar el sobreescalfament local dels productes de paret gruixuda |
| Resistivitat elèctrica (a 20 graus) | ~0,72 × 10⁻⁶ Ohm m | Paràmetre per a càlculs de calefacció per inducció, tancaments elèctrics i sistemes de connexió a terra |
Estàndards comuns ASTM per a acer inoxidable 304:
| Forma del producte | Estàndard | 304 variants cobertes | Notes |
|---|---|---|---|
| Plat, llençol, tira | ASTM A240/A240M | 304, 304L, 304H | Per a recipients a pressió i usos industrials generals; equivalent a ASME SA-240 |
| Tub (sense soldadura i soldat) | ASTM A312/A312M | TP304, TP304L, TP304H | Tub d'acer inoxidable austenític per a medis corrosius i condicions de treball d'alta-temperatura; coincideix amb ASME SA-312 |
| Tubs mecànics soldats | ASTM A554 | MT304, MT304L | Productes de tubs mecànics, decoratius i estructurals, inclosos tubs rodons, quadrats i rectangulars |
| Barres i formes | ASTM A276/A276M | 304, 304L (304H exclòs) | Barres rodones, barres quadrades, barres hexagonals i barres planes acabades-calent o en fred- |
| Tubs de servei-general | ASTM A269 | TP304, TP304L | Tubs austenètics sense soldadura i soldats per a aplicacions d'ús general- |
| Caldera soldada / tub sobreescalfador | ASTM A249 | TP304, TP304H | Per al servei de-calderes d'alta temperatura; estàndard ASME SA-249 corresponent |
| Tira i barra plana (processada) | ASTM A666 | 304, 304L | Fulls, tires, plaques i barres planes d'acer inoxidable recoits o laminats en fred- |
| Forrellat | ASTM A193 (grau B8) | 304 (B8), 304L (B8L) | Elements de fixació-perns d'alta temperatura; que coincideix amb ASME SA-193 |
| Forjades | ASTM A182 (sèrie F304) | F304, F304L | S'utilitza per a brides, accessoris de canonada i components de vàlvules; equivalent a ASME SA-182 |
| Accessoris per a canonades | ASTM A403 (sèrie WP304) | WP304, WP304L | Accessoris de canonada d'acer inoxidable austenític forjat |
| Càstings | ASTM A351 (grau CF8) | CF8 (equivalent a 304) | peces de fosa d'acer inoxidable{0}}resistents a la corrosió; CF8 és la contrapartida de fosa d'acer inoxidable 304 forjat |
| Pauta de composició | ASTM A959 | - | Guia d'especificació estàndard general per definir els requisits de composició química dels acers inoxidables |
Quan demaneu acer inoxidable 304, també heu d'especificar la forma (xapa, tub, vareta, etc.) per determinar quina norma ASTM s'aplica, ja que la norma estableix requisits per a tipus de producte específics.
GNEE Steel s'especialitza en la fabricació i subministrament de productes d'acer inoxidable 304 i materials metàl·lics d'aliatge.
Embalatge estàndard d'exportació per a tubs d'acer inoxidable 304 i productes laminats
- Corretges d'acer Els tubs de fins a 3 polzades de diàmetre s'emboliquen amb una pel·lícula protectora de polipropilè per evitar la corrosió durant l'enviament oceànic, i després es fixen amb fleixes d'acer.
- Revestiments i caixes de fusta Les canonades llargues i els productes de gran diàmetre es col·loquen en caixes de fusta o torns per protegir-los durant el transport.
- Coberta de lona dels contenidors d'exportació Per protegir la càrrega de la pluja, l'aigua del mar i les influències atmosfèriques, tots els contenidors estan coberts amb una lona impermeable. Tots els procediments d'embalatge compleixen amb la normativa internacional d'envasament d'exportació marítima.

Aplicacions i solucions personalitzades
Els productes d'acer inoxidable 304 i aliatges d'aliatge de GNEE Steel es demanen a les indústries química, energètica, d'automoció, aeroespacial i nuclear. Desenvolupem solucions personalitzades per a productes metàl·lics laminats adaptades a les necessitats tècniques de cada client.
Per sol·licitar una oferta comercial, aclarir els preus de l'acer inoxidable 304 i desenvolupar solucions personalitzades, envieu un correu electrònic a:ru@gneesteelgroup.com
Obteniu una consulta de qualificació gratuïta
Preguntes freqüents sobre l'acer inoxidable 304
B1. Hi ha una única norma ASTM per a l'acer inoxidable 304?
No. Els estàndards es divideixen per forma de producte: A240 per a làmines, làmines primes i tires; A276 per a bars; A312 per a canonades; A554 per a canonades mecàniques soldades; A269 per a canonades d'ús general. També hi ha estàndards separats per a accessoris, forja, peces de fosa i elements de fixació.
B2. Quina norma ASTM s'aplica als fulls i fulls de grau 304?
ASTM A240/A240M, que cobreix els graus 304, 304L i 304H. Propietats mecàniques mínimes per a 304: resistència a la tracció 515 MPa, límit elàstic 205 MPa, allargament 40%, duresa Brinell 201 HBW.
B3. Quina diferència hi ha entre els graus 304, 304L i 304H?
La diferència principal és el contingut de carboni:
- 304: C Menor o igual al 0,08%
- 304L: C Inferior o igual al 0,030% (òptim per a la soldadura)
- 304H: C 0,04–0,10% (alta resistència a temperatures elevades)
Criteris de selecció:
- Estructures soldades en ambients corrosius – 304L
- Càrregues d'alta temperatura - 304H
- Aplicació general - Grau estàndard 304
P4. Quins estàndards regeixen la producció de canonades d'acer 304?
- A312: canonades de procés sense soldadura i soldades (graus TP304/TP304L/TP304H)
- A554: canonades mecàniques i decoratives soldades (qualitats MT304/MT304L)
- A269: Tubs d'acer austenític d'ús general
- A249: canonades soldades per a calderes i sobreescalfadors (graus TP304/TP304H)
B5. Hi ha un grau 304H disponible per a barres ASTM A276?
No. L'estàndard A276 regula només els graus 304 i 304L; el grau 304H no s'inclou. 304H s'especifica exclusivament a les normes per a productes operats a altes temperatures (A240, A312, A213, A249). Per a barres amb càrregues d'alta temperatura, cal seleccionar l'estàndard adequat per als productes amb una major resistència a la calor.

